शनिबार ११ मंसिर २०७८

३४ वर्ष पछि खगोलविद्हरुले ताराको विस्फोटको नयाँ प्रमाणहरु पत्ता लगाएका छन् । यसअघिसन् १९८७ मा खगोलविद्हरुले पृथ्वीबाट ५१ हजार ४ सय पर्सेक्स (खगोलशास्त्रमा प्रयोग हुने दुरी जुन ३.२६ प्रकाश वर्ष बराबर हुन्छ) को ताराको विस्फोट पत्ता लगाएका थिए । जुन ४ शताब्दीमा सुपरनोभासँग नजिक थियो । वैज्ञानिकको सोचाइअनुसार, तिनीहरु ब्रम्हाण्डमा अल्ट्रा घन वस्तु बन्छन् परिणामस्वरुप तिनीहरु न्युट्रोन ताराका रुपमा चिनिन्छन् । र त्यसपछि अपेक्षित विस्फोट हुन्छ ।

सन् २०१९ मा खगोलविद्हरुले रेडियो टेलिस्कोपको प्रयोग गरेर एक तातो पदार्थको ब्लब जसमा लामो समयदेखि खोजिएको ताराहरुको अति तातो वातावरण भएको पत्ता लगाए ।
अहिले पालेर्मो विश्वविद्यालय इटालीका इमानुएल ग्रेको र उनका सहकर्मीहरुले सन् २०१२ र सन २०१४ का बीचमा बनाइएको चन्द्र र नुस्टार अन्तरिक्ष टेलिस्कोपले बनेको सुपरनोभाबाट एक्स–रे उत्सर्जनको अवलोकन गरेका छन् ।

वैज्ञानिकहरुले ती डाटाहरुलाई कम्प्युटर सिमुलेशनसँग समय बित्दै जाँदा कसरी सुपरनोभाको प्रकाश बग्न थाल्छ भन्ने कुराको तुलना गरी वर्णन गरे । उक्त टोलीको विश्लेषणले सम्भवतः एक्स–रे हावाबाट आउँछ र त्यही हावाको माध्यमबाट सुपरनोभाको केन्द्रमा न्युट्रोन तारा बहन्छ भन्ने देखाउँछ । एजेन्सीको सहयोगमा


Last Updated on: March 4th, 2021 at 4:41 pm
युज यस न्युज पोर्टल मा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।
१५० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया