आइतबार १९ मंसिर २०७८

दमौली- ‘बाह्र छोरा तेह्र नाति, बुढाको धोक्रो काँधै माथि’ भन्ने नेपाली उखान निकै प्रचलित छ । यो उखान तनहुँको ऋषिङ गाउँपालिका–१ झा’पुटार बस्ने ७८ वर्षीया नन्दकुमारी दवाडीलाई पनि ठ्याक्कै मेल खान्छ ।

“बचेको एउटामात्र छोरा थियो, त्यही पनि ससुरालितिर बस्छ”, उहाँले भन्नुभयो, “गुजारा गर्न सालको पात बेच्छु ।”उहाँका १५ छोरा जन्मिए । १४ छोरा सानैमा बि’ते। बाँ’चेको एउटा छोराले पनि उहाँलाई हेरविचार गर्दैनन् ।

विवाह गरेपछि ससुरालितिरै बसे । दुः’खसुख गरेर हु’र्काएको छोराले पनि न’हेरेपछि आराम गर्ने बेलामा उहाँ दमौली बजार आसपास सालको पात बेच्न हिँड्नुहुन्छ । “बचेको एउटामात्र छोरा थियो, त्यही पनि ससुरालितिर बस्छ”, उहाँले भन्नुभयो, “गु’जारा गर्न सालको पात बेच्छु ।”

व्यास नगरपालिका–४ स्थित कालिका जङ्गलमा दुई तीन घण्टा लगाएर सालको पात टि’प्ने अनि बजारमा ल्याएर बिक्री गर्ने उहाँको दैनिकी हो । दिनमा तीनचारवटा मु’ट्ठासम्म पात बिक्री गर्ने गरेको उहाँले जानकारी दिनुभयो ।

“दिनभर दमौली बजारमा विभिन्न ठाउँमा जान्छु, एउटा मु’ठोको रु ५० सम्म बिक्री हुन्छ”, उहाँले भन्नुभयो ।आशिका फा’उन्डेसनमार्फत दवाडीलाई दुई बोरा चामल, दाल, नुन, तेल, चियापत्तीलगायत पकाउने भाँ’डाकँुडा सहयोगदवाडीका बारेमा नेपाल आ’दिवासी ज’नजाति म’हासङ्घ जिल्ला समन्वय परिषद् तनहुँका अध्यक्ष वसुन्धरा घर्तीले सामाजिक सञ्जालमा फेसबुकमा तस्बिर पोष्ट गर्नुभएपछि उहाँलाई सहयोग जु’टेको छ । ग्रिन क्लि’न आशिका फाउन्डेसनमार्फत द’वाडीलाई दुई बोरा चामल, दाल, नुन, तेल, चियापत्तीलगायत पकाउने भाँ’डाकँुडा सहयोग गरिएको छ ।

उक्त सामग्री फाउन्डेसनका उपाध्यक्ष स’न्दीप बस्नेतले शुक्रबार सहयोग सामग्री दवाडीलाई ह’स्तान्तरण गर्नुभयो । सामाजिक अ’भियन्ता, न’र्स एवं कलाकार आशिका तामाङ अध्यक्ष रहेको फा’उन्डेसनले प्रत्येक महिना देशका विभिन्न स्थानमा आवश्यक प’र्नेलाई सहयोग गर्दै आइरहेको छ ।


Last Updated on: March 15th, 2021 at 7:25 am
युज यस न्युज पोर्टल मा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।
६०८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया