मंगलबार १४ मंसिर २०७८

मानव स्वास्थ्यमा निद्रालाई अत्यन्तै महत्वपूर्ण रुपमा लिइन्छ । कतिपयले जीवनमा सफल हुनका लागि कम सुतेर धेरै काम गर्नुपर्ने धारणा राख्छन् । निद्रा क्रान्ति नामको पुस्तककी लेखिका एरियाना हफिंगटनले सातदेखि आठघण्टासम्म सुत्नुपर्ने सुझाव दिन्छिन् ।

विश्वका धनीमध्येका एक एलन मस्कले आफू हरेकरात ६ घण्टा सुत्ने खुलासा गरेका छन् । जो रोगनसँगको एउटा अन्तरवार्तामा मस्कले आफ्ना कम्पनीहरुप्रति आफ्नो उत्तरदायित्व सन्तुलन गरेर हरेक रात ६ घण्टा सुत्ने बताएका हुन् ।

टेस्ला र स्पेस एक्सका सीईओ मस्कले आफू राती १ देखि २ बजेसम्म काम गर्ने र त्यसपछि झण्डै ६ घण्टा सुत्ने खुलासा गरेका हुन् । आफूले कम घण्टा सुत्ने प्रयास गरेको तर त्यसो गर्दा कुल उत्पादनशीलता घट्ने भएकाले प्रयाप्त निद्रा आवश्यक रहेको उनले बताएका छन् ।

कम सुत्ने मानिसहरुमा चिन्ता, कुन्ठा, तनाव र निराशा धेरै आउने गरेको अमेरिकाको न्युयोर्कमा रहेको विघम्टन विश्वविद्यालयलले प्रकाशित गरेको मेडिकल जर्नलमा उल्लेख थियो । अनुसन्धानले सुत्ने समयमा अनियमितता भएका मानिसहरुलाई ध्यान एकत्रित गर्न निकै गाह्रो हुने गरेको पाइएको पनि बताएका थिए ।

सुताई नपुगेका मानिसहरुमा आउने नकारात्मक सोचाईका कारण ध्यान एकत्रित गर्न पनि गाह्रो हुने गरेको अनुसन्धानकर्ताहरुको निष्कर्ष छ ।

अनियमित सुताई भएकाहरुमा नकारात्मक सोँचको विकास हुने गरेको र उनीहरुको जीवनमा नै नकारात्मक असर असर समेत पर्ने गरेको पाइएको छ ।

अनुसन्धान टोलीका एकजना सदस्य जाकोब नोटाले नकारात्मक सोँचका कारण उत्पन्न परिस्थितिले मानिसलाई तनावका साथै मानसिक असन्तुलनतर्फ समेत उन्मुख गराउनसक्ने खतरा देखिएको बताएका थिए ।


Last Updated on: March 19th, 2021 at 10:05 pm
युज यस न्युज पोर्टल मा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।
३८३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया