आइतबार १९ मंसिर २०७८

हिन्दू धर्ममा सोह्र संस्कार मध्ये एक नामकरण संस्कारलाई निकै महत्त्वपूर्ण मानिन्छ। आजको आधुनिक समयमा मान्छे आफ्ना बच्चाहरूको नाम राख्न इन्टरनेटको सहायता लिने गर्छन्, तर के तपाईंलाई थाहा छ कि धार्मिक मान्यता अनुसार बच्चाको नामले उसको स्वभाव, कर्मकका साथै उनको सम्पूर्ण जीवनमा प्रभाव पार्छ। नाम केवल अक्षर मात्र होईन, तर यो राम्रो भाग्य, राम्रो स्वास्थ्य, पैसा, आदिको लागि महत्वपूर्ण छ। त्यसैले बच्चाको नाम धेरै सोचविचार गरेर राखिन्छ। बच्चाको नाम राख्नु अघि केही चीजहरूको बारेमा थाहा पाउनु धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ। त्यसोभए, जान्नुहोस् कि बच्चाको नाम राख्दा के-कस्ता कुराको बारेमा ध्यान राख्नु पर्छ त ?

नामको पहिलो अक्षर हुन्छ निकै महत्वपूर्ण

ज्योतिष अनुसार एक व्यक्तिको नामको पहिलो अक्षर धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ। ज्योतिष अनुसार बच्चाको नामको पहिलो अक्षर उसको जन्म समय र नक्षत्रको स्थितिलाई ध्यानमा राखेर विचार गरिन्छ। त्यसकारण, बच्चाको नामकरणपछि वैदिक ज्योतिषद्वारा सुझाव गरिएको नामको राशि अनुसार नाम राख्न सकिन्छ।

नामकरण संस्कारको लागि नक्षत्र हुन्छ शुभ

हिन्दू धर्ममा शुभ मुहूर्तलाई निकै ध्यानमा राखिन्छ। अनुराधा, पुनर्वसु, माघ, उत्तरा, उत्तराषाढा, उत्तरभाद्र, शतभिषा, स्वाती, धनिष्ठा, श्रवण, रोहिणी, अश्विनी, मृगशिर, रेवती, हस्त र पुश्य नक्षत्र नामकरणका लागि उत्कृष्ट मानिन्छ। अधिकांश नामकरण समारोह बच्चाको जन्म पछि एघारौं दिनमा गरिन्छ, तर यो कुरा दिमागमा राख्नुहोस् कि पूर्णिमा र अमावस्या तिथिमा नामकरण समारोह हुनु हुँदैन।

नाम राख्नु अघि थाहा पाउनुहोस् त्यसको अर्थ

आजको समयमा मानिसहरू नयाँ नामका बारे धेरै उत्साहित छन्, तर यो विश्वास गरिन्छ कि व्यक्तिको नाम जस्तो हुन्छ, उसको स्वभाव पनि त्यस्तै हुन्छ। त्यसैले बच्चाको नाम राख्नु अघि नामको अर्थ राम्ररी बुझ्नुपर्छ। कुनै पनि व्यक्तिको नाम उसको पहिचान हो र उसको सम्पूर्ण जीवनलाई प्रभाव पार्छ।


Last Updated on: March 29th, 2021 at 7:23 am
युज यस न्युज पोर्टल मा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।
५२८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया